Obecnie nikogo już nie dziwi domowe biuro. Wiele firm małych i dużych umożliwia pracownikom pracę zdalną. Osoby prowadzące działalność gospodarczą często nie wynajmują biura, tylko pracują w domu. Jeśli dodamy do tego uczniów i studentów, to liczba osób potrzebujących miejsca do pracy w domu będzie duża. Ale jak je zorganizować i gdzie, żeby praca była efektywna i nie trwała całą dobę?
Spis treści
Najważniejsze – dobrze przemyśleć!
Zanim zaczniesz wybierać biurko i regał, musisz zadać sobie kilka pytań i na nie odpowiedzieć. Pierwsze pytania dotyczą Twoich potrzeb.
Jak często będziesz korzystać z tego miejsca? Codziennie czy tylko w niektóre dni?
W jakich godzinach?
Czy potrzebujesz tylko laptopa/komputera czy też dodatkowych urządzeń: drukarki, monitorów, niszczarki itd.?
Czy będziesz spotykać się w domu ze współpracownikami lub klientami?
Ile potrzebujesz miejsca do przechowywania dokumentów, materiałów, akcesoriów?
Odpowiedzi na te pytania pozwolą Ci ustalić,
- czy wystarczy Ci małe biurko czy potrzebujesz dużego blatu;
- czy kilka szuflad będzie w sam raz czy duża szafa ledwo pomieści segregatory;
- czy trzeba będzie wygospodarować przestrzeń na spotkania z gośćmi?
Drugie pytania dotyczą Twoich możliwości a raczej Twojego domu.
Czy masz możliwość wygospodarowania osobnego pomieszczenia na gabinet?
Czy jakieś pomieszczenie jest na tyle duże, że bez problemu zmieści się w nim domowe biuro?
Czy mieszkasz sam/sama czy z innymi domownikami?
Czy w godzinach Twojej pracy jest ktoś w domu?
Osobny gabinet to ideał dla tych, którzy pracują codziennie w domu i potrzebują spokoju lub tych, których odwiedzają klienci. Ale jeśli pracujesz tylko czasami, to osobne pomieszczenie może być stratą cennej powierzchni.
Jeśli odpowiedziałeś/aś na powyższe pytania, to teraz musisz znaleźć kompromis między potrzebami a możliwościami.
Znalezienie odpowiedniego miejsca na domowe biuro może wiązać się ze zmianą układu ścian, funkcji pomieszczeń, dodania punktów oświetleniowych lub elektrycznych. Jeśli masz z tym trudność, poproś o pomoc projektanta, który zaproponuje kilka rozwiązań, których może Ty nie dostrzegasz.
Kluczowe trio: biurko, fotel i oświetlenie
Wielkość biurka jest uzależniona od twoich potrzeb, ale minimum do codziennej pracy to
120 cm x 60 cm. Jeśli potrzebujesz dużych monitorów, sporo akcesoriów i innych materiałów, wybierz większe biurko.
Dobrze, żeby biurko miało regulację wysokości, łatwo wtedy dopasujesz wysokość blatu do tego na czym siedzisz lub stoisz, czy to fotel, hoker, klękosiad, siodło czy bieżnia.
Częsta zmiana pozycji pracy jest zalecana przez lekarzy i fizjoteraputów. Łatwa i płynna regulacja Ci to ułatwi.
Mebel do siedzenia to najważniejszy element wyposażenia, który decyduje o Twoim komforcie pracy i zdrowiu. Fotel powinien mieć możliwość regulacji oparcia i podłokietników oraz wysokości, żeby dostosować go do swoich potrzeb. Klękosiad też powinien mieć regulację oparcia, podkolannika i wysokości. Hoker jest dobry, jeśli nie siedzisz długo lub zmieniasz meble do siedzenia. Możesz dodać jeszcze poduszkę lędźwiową, podnóżek czy dysk do siedzenia, przydadzą się przy dłuższym siedzeniu na fotelu.
Trzeci bardzo istotny element, to oświetlenie. Najlepiej, gdyby biurko stało w pobliżu okna, korzystasz wtedy z naturalnego światła, które pobudza cię do działania, daje komfort pracy i dobre samopoczucie. W słoneczne dni może to jednak utrudniać pracę, więc konieczne jest zamontowanie rolet, plis czy żaluzji, by regulować natężenie światła. Naturalne światło nie wystarczy, gdy pracujemy w jesienne czy zimowe wieczory lub z dala od okna. Konieczne jest dodatkowe źródło światła. Lampa powinna mieć regulowane ramię i barwę światła zbliżoną do naturalnego, a najlepiej gdyby miała jeszcze regulowane natężenie światła.
Perfekcyjny porządek kontra twórczy nieład
Ważne jest utrzymanie porządku i spokoju w miejscu pracy. Niepotrzebne przedmioty czy hałas dezorientują i zmniejszają uwagę. Odpowiednia organizacja przestrzeni pozwoli Ci na zwiększenie koncentracji i skupienia na pracy. To nie oznacza, że musisz mieć wszystko ułożone od linijki. Ważne, żeby rzeczy miały swoje miejsca; pomogą Ci tu różne organizery, pojemniki, szuflady, przegródki.
Twoja przestrzeń pracy potrzebuje też dekoracji. Jeśli jest to część innego pomieszczenia, nie powinna stylistycznie odbiegać od jego wystroju, ale powinna mieć kolorystykę sprzyjającą skupieniu. Jaskrawe i bardzo wyraziste kolory mogą działać negatywnie na Twoją koncentrację. Wszelkie odmiany drewna, szarości, bieli i beży będą dobrą bazą. Dodaj akcent, który podkreśli Twoją osobowość, doda charakteru Twojej przestrzeni pracy, wpłynie na samopoczucie i produktywność. Może to być obrazek, roślina, wazon czy ulubiona książka na półce. Możesz także umieścić tablicę korkową lub magnetyczną na ścianie, na której będziesz mogła zamieszczać inspirujące notatki i zdjęcia.
Przestrzeń powinna być tak zaaranżowana, by po zakończeniu pracy, łatwo było wszystko pochować, odłożyć na miejsce i zostawić porządek.
Domowe biuro podsumowanie
Jak widzisz, stworzenie idealnego miejsca pracy, wymaga trochę pracy, czasu i zaangażowania. Mam nadzieję, że mój przewodnik, wyjaśnił Ci, na co zwrócić uwagę przy wyborze stanowiska pracy.
Pierwszą kwestią jest gdzie urządzisz biuro, drugą jakie meble wybierzesz, a dopiero kolejną stylistyka sprzyjająca skupieniu i kreatywności przy jednoczesnym łatwym utrzymaniu porządku.